Ett sant nöje är det att få vara med ett toppengäng killar och tjejer som kämpar glatt och inspirerat tillsammans! Inget gnäll, inget strul – bara glada miner.
Att dessutom resultatet blev fantastiskt är ju också roligt, men det är inte det viktiga, utan hur de uppför sig tillsammans! Jag är stolt och glad över dem!
Pga att min veckokvot är fylld på Vimeo så kan jag inte publicera filmerna nu, de måste vänta lite – kanske ända till sportlov. (Nu finns några av matcherna publicerade)
Men killarna vann guld efter ett hyperspännande avgörande på straffar efter att Vasa övningsskola kvitterat fyra sekunder före slutsignalen och flickorna vann också allt förutom finalen mot Normen och tog alltså silver! Helt fantastiskt tycker jag!
Men det bästa och enda viktiga är att de uppförde sig så bra och kämpade så glatt och verkligen spelade tillsammans!
Bravo, bravo, bravo, Bravo!


