Tora Barkar besöker åk 5-6

Inkommande onsdag (7 maj) kommer Tora Barkar att besöka åk 5-6. Hon kommer att berätta om gamla tider och framförallt vad som hände i byn under stora ofreden. Vi inleder i klassen, men sen tar vi en rundtur för att se var det hände grejer på 1700-talet. Vi kommer att åka taxi, men också promenera ett par km i skogen, så ta med lämpliga skor för skogsvandring. Vi är tillbaka senast 12.20. Vi tar mat med oss som vi äter i terrängen.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s