Ny musikblogg

I åk 5-6 har vi i vår lärt oss lite mer om noter, ackord och rytmer. Många har redan blivit duktiga på en del av instrumenten och nästan alla kan ta ut ackord på ett piano och ackompanjera sånger med bas, trummor eller piano/orgel.

Jag samlar en del av materialet och det kommer att byggas ut vartefter, men för att det inte ska bli för råddigt så börjar jag i fortsättningen samla allt material på bloggen man hittar på adressen www.backbyskolamusik.com Jag sätter också en ny länk under länkar från vanliga bloggen

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

w

Ansluter till %s